Wydarzenie

Powrót

Premiera powieści Igora Strumińskiego.

28 lutego, godzina 19

Krwisty barok, piękne kobiety i wredni obwiesie, karczmy, zamtuzy, pościgi, pojedynki i najprawdziwsze bitwy. Splątana międzynarodowa intryga rozgrywana w Prusach Książęcych i Królewskich. A w tle Jan Trzeci Sobieski, Jan Heweliusz i inni koryfeusze epoki.

manuskrypt

Po prezentacji książki, dyskusji z udziałem Igora Strumińskiego oraz Jerzego Socały, odbędzie się minirecital znanego barda poezji śpiewanej Piotra Bakala.

Sierpień 1674 roku. Jeremi i Izydor, niezawodni agenci króla Jana, otrzymują kolejną, arcytrudną misję: z sudawskiej głuszy droga poprowadzi aż do Gdańska. Gra idzie o władzę nad utraconym w „potopie” Księstwem Pruskim, a stawką jest tajemniczy manuskrypt Heweliusza, sekret wart niejednej głowy, także tych, co spadają w fontannie krwi. Barwna epicka, dwutomowa panorama zaludniona typami spod ciemnej gwiazdy i koryfeuszami sztuk wyzwolonych, pełna olśniewających piękności i porażających babsztyli, kusząca pruskim bezdrożem i nadmotławskim zaułkiem. Fantastyczna, wielowarstwowa zabawa literacka dla wymagających, roziskrzona specyficznym dowcipem i doprawiona sarmacko-staropruskim sosem o trudnym do opisania bukiecie...

Igor Strumiński (ur. 1956) ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1979. Pracował m.in. w szkolnictwie, branży turystycznej i administracji państwowej, był też wieloletnim współpracownikiem Uniwersytetu Harvarda w USA, wykonując na potrzeby tej uczelni prace badawcze i współtworząc publikacje naukowe. Podróżował, odwiedzając ponad trzydzieści krajów Europy i świata. Z plecakiem i gronem przyjaciół przemierzył wzdłuż i wszerz całą niemal Polskę, nie omijając najbardziej odludnych zakątków. Równocześnie, od początku lat 70. XX wieku, uprawiał działalność literacką, od lat 80. także publicystyczną. Jest twórcą licznych ineditów, poezji, rozproszonych tekstów biesiadnych. Poświęcał się pracy redakcyjnej i tłumaczeniom. Dotychczas, prócz pozycji naukowych i artykułów o charakterze popularnonaukowym lub krajoznawczym, wydał dwie powieści – historyczno-łotrzykowską Rękopis zagubiony w Jeleniewie (Warszawa 2005) i współczesną satyryczną Alkomator (Warszawa 2006), obie we współpracy z Jerzym Socałą.

28 lutego 2012