Wydarzenie

Powrót

Czym jest psychoanaliza? Rysa i obraz

W czasie kolejnego, organizowanego przez FPPL, spotkania z cyklu "Czym jest psychoanaliza", tym razem zatytułowanego "Rysa i obraz", o malarstwie Andrzeja Wróblewskiego w świetle psychoanalizy porozmawiają Joanna Szymańska - psychoanalityczka i Marta Dziewańska - współkuratorka całkiem niedawnej wystawy* tego malarza w MSN.

Prelegentki tak zapowiadają to spotkanie:

"Szczelina to wyraz paradoksalny, bo skrywa swoje przeciwieństwo – ujawnia coś i zaraz temu zaprzecza. Otwiera i jednocześnie zamyka. Malarstwo Andrzeja Wróblewskiego obfituje w szczeliny: obraz pęka albo przecina krawędzie, kadr wskazuje kierunek zewnętrzny, a płótno zarazem tnie i łączy. Psychoanaliza widzi podmiot ludzki jako byt przecięty na wiele różnych sposobów – popędem, znaczącym, brakiem – byt przenicowany, otwarcie skryty. Połączmy przyjemność oglądania prac Wróblewskiego z przyjemnością myślenia i rozmowy o kilku pojęciach/paradoksach psychoanalizy."

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

*wystawa „ANDRZEJ WRÓBLEWSKI: RECTO / VERSO 1948–1949, 1956–1957” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (12.02 – 17.05.2015).

29 października 2015