Wydarzenie

Powrót

MIŁOŚĆ NIE MA PŁCI? Dyskusja wokół biseksualności

„Nie umawiam się z biseksualnymi”, „Też mówiłam, że jestem bi, zanim ujawniłam się jako lesbijka”, „Zdecyduj się – jesteś homo czy hetero?”

Temat biseksualności obrósł w wiele mitów i stereotypów i wciąż jest tematem rzadko (jeśli w ogóle) dyskutowanym. Mówi się o prawach gejów i lesbijek, gejowskich małżeństwach, ostatnio także tematyka transpłciowości przenika do debaty publicznej coraz częściej. Ale „B” w LGBTQ wciąż jest praktycznie pozbawione reprezentacji w mediach, pomijane w dyskusjach na temat problemów osób nieheteroseksualnych.

Biseksualność zdaje się zjawiskiem, o którym wszyscy słyszeli, a mało kto wierzy w jego istnienie. A jednak jesteśmy – według statystyk – najliczniejszą grupą wśród osób nieheteronormatywnych. Czas porozmawiać o tym, skąd się biorą stereotypy na nasz temat i przekonać się, że istniejemy naprawdę. Więc niezależnie od tego, czy uważasz, że biseksualność to faza, z której się wyrasta, czy słyszałeś/aś, że mamy skłonności do zdrady, czy może jesteś jedną/jednym z nas i nie boisz się dyskutować – przyjdź i poznaj naszą perspektywę.

Jak wygląda biseksualny coming out? Jak na niego reagują partnerki_rzy? Co wspólnego mają biseksualność i nie-monogamiczność? Czy (i dlaczego) jest więcej wyoutowanych biseksualnych kobiet niż mężczyzn? Czy istnieje społeczność/ruch osób bi? I wreszcie – czym są pan- i omniseksualność? Skąd taka wielość różnych identyfikacji, czy te etykietki oznaczają rzeczywiście to samo?

Między innymi o tym dyskutować będą:

• Urszula Gąsiorowska – absolwentka etnologii, aktywistka, swoją pracę licencjacką poświęciła tematyce biseksualności

• Tymon Bożydar Radwański – socjolog / dziennikarz, z zawodu PR-owiec. Clicktywista, cynik, pojawiający się w bardzo rozmaitych kontekstach (w ostatnim czasie w związku z działaniami na rzecz uchodźców). Biseksualista z zamiłowaniem do podróży, niespodzianek i kiczu;

• Weronika/Filip Justyńska/i – aktywist(k)a, bloger(k)a, performer(ka) drag king, osoba bigenderowa. Prowadzi Biszkopty, prawdopodobnie jedyny polski fanpage o biseksualności na Facebooku (https://www.facebook.com/Biszkopty);

Debatę poprowadzi socjolożka Maria Woźniak.

3 listopada 2015