Wydarzenie

Powrót

Spotkania literackie z Renatą Lis i Jerzym Wlazło

Zapraszamy na spotkania literackie w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"!

10.11, godz. 18.00

Spotkanie z Jerzym A. Wlazło, współautorem książki "Biesłan. Peknięte miasto"

Rocznik 1967. Pochodzi z Radomia, mieszka w Warszawie. Przez blisko 20 lat był dziennikarzem radiowo-prasowym. Pracował między innymi w „Życiu Warszawy” i „Polsce The Times”. Od ponad pięciu lat nie pracuje w żadnej redakcji. Jest autorem m.in. powieści kryminalnych, „Kota Syjonu” i „Kondukt umarłych”, powieści science fiction dla młodzieży „Na wczoraj”. Literacki reportaż „Biesłan. Pęknięte miasto” w pewnym stopniu był powrotem do jego dziennikarskich korzeni. Powstał w wyniku przypadkowego spotkania ze Zbyszkiem Pawlakiem – podróżnikiem, wykładowcą, który kilka lat swojego życia poświęcił na zbadanie i próbę zrozumienia wydarzeń mających miejsce w Biesłanie w 2004 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Pośpiech, dziennikarz III Programu Polskiego Radia.

12.11, godz. 18.00

Spotkanie z Renatą Lis, autorką książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" połączone z pokazem filmu "Dziennik jego żony" Alieksieja Uczitiela.

Renata Lis to pisarka i tłumaczka, która zajmuje się literaturą francuską oraz rosyjską. W 2013 roku ułożyła i przetłumaczyła zbiór prozy Iwana Bunina pt. „Późna godzina. Opowiadania emigracyjne” i „Nieszczęsne dni (dziennik z lat 1918–1919)”. W tym roku wydała jego biografię „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, w której skupia się na ostatnim etapie życia rosyjskiego pisarza, spędzonym przez niego w Grasse na południu Francji.

W życiu portretowanych literatów interesują ją pęknięcia, momenty, które pozwalają zauważyć drugą twarz powszechnie uznanych twórców. W przypadku Bunina taką rysą był jego związek z dwiema kobietami jednocześnie: z żoną Wierą Muromcewą i młodszą o pokolenie kochanką Galiną Kuzniecową. W pracy tłumacza pisarka stara się maksymalnie oddać kulturową specyfikę danego obszaru językowego: rosyjska herbata pozostaje u niej czajem, ziemniaki – kartoszką, a różaniec – czotkami. Renata Lis jest laureatką Warszawskiej Premiery Literackiej Października i „Książki Lata” Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” i nagrody m.st. Warszawy. Za przekład eseju „Ameryka” Jeana Baudrillarda otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1998).

10 listopada 2015