Wydarzenie

Powrót

Zofia Pałucha/Zarysowana Wu: Nic z przypadku

MiTo art.café.books i Fundacja Galeria Autonomia prezentują

Zofii Pałuchy/Zarysowanej Wu

Nic z przypadku

Otwarcie wystawy

MiTo/22.02.2016/19:00

wstęp wolny

wystawa otwarta do 20 marca

***

Nic z przypadku. Nie wszystko to zrządzenie losu. Ich codzienność jest oddalona od siebie o 300 km., ale kilka lat temu niezależnie podjęły taką samą decyzję życiową: zaczęły studiować malarstwo. Teraz odnalazły swój własny język plastyczny, dzięki któremu mogą pokazać, co sądzą o otaczającym ich świecie. Na co dzień można podglądać ich poczynania na osobistych fanpejdżach. Cóż, taką mamy rzeczywistość, że centrum wydarzeń przeniosło się na monitory komputerów. Dlatego odwracamy sytuacje i to co można było oglądać w formie cyfrowej, prezentujemy w wersji pierwowzoru. Płótna, papier i inne formy rękodzieła wkraczają w realną przestrzeń.

Będzie trochę krytycznie, trochę opisowo, ale za to z dużą dozą poczucia humoru.

***

Zofia Pałucha jest artystką młodego pokolenia. Urodzona w 1993 w Częstochowie obecnie jest studentką IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na malarstwie i ilustracji. Tematyka prac młodej artystki opiera się na obserwacji najbliższego środowiska, opisuje świat i problemy swoich znajomych i samej siebie. Z niemałą dozą humoru wplata w nie również symbolikę różnego pochodzenia przez co kolega, z którym wczoraj piła piwo może stać się nawet egipskim bóstwem mądrości. Pomimo młodego wieku artystka ma na swoim koncie parę poważnych osiągnięć. Pracę Zofii Pałuchy w 2014 zostały zakwalifikowane do albumu Osten Biennial of Drawing, w którym znalazła się razem z Mariną Abramovic, w 2015 roku znalazła się w finałowej grupie 34 osób wyłonionych z 4033 konkursu Artist Grand Prize Competition organizowanego przez Art Revolution Taipei.

ZarysowanaWu, obchodząca 22 urodziny w dniu Końca Świata przewidzianym przez Majów , studentka Krakowskiej Akademi Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Początkowo w związku z farbą i rozpuszczalnikami, chwilowo zakochana w cienkopisach i ołówku. Projekt ZarysowanaWu jest odpowiedzią plastyczną na otaczający ją świat, szczerym i osobistym komentarze rzeczywistości. Urodzona pomorzanka, od kilkunastu lat nabyta Krakuska, a chwilowo zapożyczona do Nowej Huty czyli Hucianka. Działająca pod pseudonimem a raczej Alter Ego o imieniu Wu, postaci która na papierze ma własny, narysowany, zarysowany i przerysowany świat który ma swój spektakl na portalu spolecznościowym. Pasjonatka żartu, ironii i sarkazmu (nie zawsze w dobrym tonie i guście).

22 lutego 2016