Wydarzenie

Powrót

POWIĘKSZENIE | Łukasz BILIŃSKI

Łukasz BILIŃSKI

POWIĘKSZENIE

MiTo | 18.04-15.05.2016

Otwarcie: Poniedziałek | 18.04.2016 | 19:00

wstęp wolny

Zabijaj ! – to niemy krzyk efebów ustawiających się z własnej woli na jego celowniku. Zabijaj powoli, delikatnie, i czerp z tego przyjemność, i poczuj swoją niewinność. Zrób tak, żeby było mi dobrze, a na koniec zrób wszystko, żeby mnie unieśmiertelnić.

Dobrze znamy piąte przykazanie, bo wykracza daleko poza tą czy inną religię, ale znamy też przykazanie sztuki, która zabija po to, żeby żyć. Łukasz Biliński precyzyjnie wybiera swoje ofiary, celuje w sam środek ledwo tlącego się życia i zabija. Już nie wystarcza mu melancholia zapisana w miejscach pozbawionych tożsamości albo i żałoba zapisana w niewinnych ciałach po stracie życia, które i tak zawsze było gdzie indziej.

Teraz największe piękno objawia mu się dopiero na progu zniszczenia. Powiększenia.

PSR

***

Łukasz BILIŃSKI (ur. 1987) absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (dyplom w pracowni Andrzeja Bednarczyka). Stypendysta Programu Erasmus na Universität Der Kunst w Berlinie 2012. Stypendysta Twórczego Miasta Krakowa 2015. Określa siebie jako malarz, jednakże w swojej twórczości z powodzeniem sięga do innych mediów. Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Nowym Jorku i Berlinie. Swój warsztat doskonalił w różnych dodatkowych pracowniach a także w Fashion Drawing Workshop w ramach Art & Fashion Festival w Poznaniu. Jest laureatem III Miejsca konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011.

18 kwietnia 2016