Wydarzenie

Powrót

Królowe kryminałów | Nele NEUHAUS i Katarzyna BONDA

Królowe kryminałów

Nele NEUHAUS | Katarzyna BONDA

prowadzenie Magdalena Kasperowicz, dziennikarka Radia ZET

MiTo | 20.05.2016 | 18:00

wstęp wolny

To będzie spotkanie z najpopularniejszymi autorkami kryminałów w Polsce i w Niemczech - Katarzyną Bondą i Nele Neuhaus. Pisarki opowiedzą m.in. o swojej drodze do literackiego sukcesu, jak przygotowywały się do napisania powieści i skąd czerpały wiedzę i inspirację. Dowiemy się również, co sprawiło, że postanowiły pisać o brutalnych zbrodniach i dlaczego kryminały opisujące lokalną rzeczywistość potrafią być tak uniwersalne.

***

Nele NEUHAUS

Zanim Nele Neuhaus zaczęła swoją przygodę z kryminałami, wiodła zwyczajne życie, dzieląc swój czas pomiędzy rodzinę, prowadzenie z mężem własnego biznesu oraz stadninę koni. Obecnie należy do najbardziej popularnych niemieckich pisarek, a przez krytyków nazywana jest królową kryminału. Jej książki sprzedały się już w nakładzie 5 milinów egzemplarzy, a powieść „Śnieżka musi umrzeć” przez wiele tygodni utrzymywała na szczycie listy bestsellerów Amazonu.

Dokonania na rynku wydawniczym nie były jednak łutem szczęścia czy przypadkiem. Swój sukces Neuhaus zawdzięcza nie tylko talentowi, ale przede wszystkim ogromnej pasji i determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Podobnie jak w przypadku Stephena Kinga czy J.K. Rowling, wydawnictwa nie były początkowo zainteresowane publikacją książek Neuhaus. Autorka postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce i opublikować pierwszą powieść samodzielnie. Została grafikiem, redaktorką, marketingowcem i agentką sprzedaży w jednym. Organizowała spotkania autorskie, samodzielnie rozwoziła swoje książki do księgarni. Dziś autorka stanowi inspirację dla wielu początkujących pisarzy i prowadzi na całym świecie warsztaty z self-publishingu.

Największą popularność przyniosła jej seria kryminałów „Taunuskrimi”. Podobnie jak w przypadku powieści Katarzyny Bondy (Sasza Załuska) czy Zygmunta Miłoszewskiego (prokurator Teodor Szacki), w każdej książce Neuhaus w podróży przez mroczny świat, pełen niewyjaśnionych zagadek z przeszłości, czytelnikom towarzyszą stali bohaterowie.

Katarzyna BONDA

Do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”), w 2014 roku zapoczątkowała "tetralogię żywiołów" o profilerce Saszy Załuskiej. Autorka książek dokumentalnych „Zbrodnia niedoskonała” i „Polskie morderczynie”. Założycielka szkoły pisania maszynadopisania.pl. Ukończyła dziennikarstwo na UW i scenariopisarstwo na PWSFTViT. Przez 12 lat pracowała jako dziennikarka w redakcjach, m.in.: „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost”, TVP S.A., „Naj”, „Expressu Wieczornego”.

W 2007 roku zadebiutowała powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank”, która zdobyła duże uznanie, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i wyróżniona nagrodą Debiut Roku. "Okularnik" zdobył tytuł Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska.

Organizator spotkania: wydawnictwo Media Rodzina.

20 maja 2016