Wydarzenie

Powrót

Piotr Seweryn Rosół | Historia miłosna: WG JG SCH AG SOT

Spotkanie z Piotrem Sewerynem Rosołem autorem książki "Genet Gombrowicza. Historia miłosna" (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria)

Poprowadzi Sylwia Chutnik

Fragmenty przeczyta Anna Gorajska

MiTo | 4.06.2016 | 19:00

wydarzenie w ramach WWKK #wwkk2016 #wydarzenie_wwkk2016

wstęp wolny

To jest historia miłosna, i jest to historia, może pierwsza, miłości właściwie pozbawiona. Ekstatyczna i dramatyczna, pełna olśnień i rozczarowań, święta i przeklęta, piękna i obrzydliwa… bogata w sens, który nigdy nie wypowiedział swojego imienia, więc niespełniona, więc pełna zdarzeń niezaistniałych, i przez to jakby niepełna. Historia wyobrażona, historia niemożliwa a jednak historia prawdziwa.

Gombrowicz zakochany? Przecież wielokrotnie mówił, że nie. Uwodzący i uwiedziony – jak najbardziej. Oczarowany, zafascynowany – jasne, że tak. Ale zakochany? Taki oto Gombrowicz, jakiego dotąd nie było, bo w gruncie rzeczy nigdy go nie było. Taki, który już wie, że nie jest sam, że tak obok niego, jak w nim jest jeszcze inny Gombrowicz i że jest nim właśnie Genet.

***

Gombrowicz – Genet. To spotkanie nastąpić musiało, choć nie nastąpiło w rzeczywistości.

Jerzy Jarzębski

Piotr Seweryn Rosół przełamuje ostatnie tabu w twórczym czytaniu Gombrowicza, tym razem naprawdę obnażonego. Ta świetnie napisana książka od pierwszej strony wciąga jak kryminał, którym po części jest.

Agata Bielik-Robson

Oto książka, która pokazuje, że czytanie i pisanie jest w zasadzie formą miłosnego aktu.

Michał Rusinek

Jeśli to jest jego doktorat, to ja okropnie zazdroszczę! Nie tylko ze względu na temat, erudycję, ale i formę – przyjazną i szaloną.

Sylwia Chutnik

***

Piotr Seweryn Rosół (ur. 1981) – literaturoznawca, promotor kultury, współzałożyciel MiTo. Podwójny doktor nauk humanistycznych – Uniwersytet Warszawski, l'Université Paris-Sorbonne (Paris IV). Stypendysta Rządu Francuskiego, Ile-de-France, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uniwersytetów w Moguncji, Bonn, Saarbrücken i Freie Universität Berlin. Laureat II edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald. Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Kontekstach”, „Kresach”, „Twórczości”, a także licznych tomach zbiorowych.

4 czerwca 2016