Wydarzenie

Powrót

Czym jest psychoanaliza? O nierozpoznaniu rzeczy.


Czym jest psychoanaliza? O nierozpoznaniu rzeczy.

MiTo | 7.11.2016 | 20:30
wstęp wolny

Forum Polskie Pola Lacanowskiego i MiTo art.café.books zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”, zatytułowany: „O nierozpoznaniu rzeczy”, który wygłosi Anna Wojakowska-Skiba. Prelegentka zapowiada go następująco:
„Nierozpoznanie rzeczy - czy może to interesować kogoś innego niż filozofów? Otóż w którymś momencie życia każdego z nas. W takim, gdy coś przestaje działać: relacja z szefem, z kolegami/koleżankami z pracy, z mężem/żoną, z dziećmi, przyjacielem/przyjaciółką, o matce/ojcu i rodzeństwie nie wspominając. Co się wtedy robi? Są tacy, którzy są przekonani, że poradzą sobie z tym sami - tak jak Freud, twórca psychoanalizy i odkrywca nieświadomości, który sam analizował swoje sny. Inni w sprawie swych życiowych dylematów umówią się „na wódkę” z przyjacielem, inne zrobią „naradę” z przyjaciółką, a są i tacy, którzy opiszą to w dzienniku intymnym lub na blogu. Możliwe, że poprawi im się samopoczucie, ale czy realnie zmieni się cokolwiek w tym, co nie działa? Francuski psychoanalityk Jacques Lacan, wyjątkowo twórczy kontynuator Freuda, wskazał, że w autoanalizie i w pogawędkach z bliźnimi mamy do czynienia z pewnym ograniczeniem strukturalnym, jakie nazwał nierozpoznaniem [ z fr. méconnaissance]. Odnosi się ono do tego, co dla nas najbardziej intymne, a więc naszego podmiotu, pragnienia i jego obiektu. Co w związku z tym? Autoanaliza - tak, ale… we troje! Zapraszam na wykład – a przy okazji pojawi się ciekawostka odnośnie tego, jak to właściwie było z tym Freudem.”
Anna Wojakowska-Skiba, z wykształcenia psycholog, praktykuje psychoanalizę lacanowską w Warszawie. Jest członkiem-założycielem Forum Polskiego Pola Lacanowskiego i członkiem Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja.

7 listopada 2016