Wydarzenie

Powrót

Jolanta Marcolla | Marszobieg


Jolanta Marcolla | Marszobieg

MiTo | 06.12.2016 | 19:00
wstęp wolny


***

Jolanta MARCOLLA
Marszobieg
Start: MiTo | Wtorek | 6.12.2016 |19:00


wystawa otwarta od 6.12. do 31.12.2016
wstęp wolny


***

Niektórzy spokojnie drepczą sobie, inny lecą na łeb na szyję. W korowodzie postaci ze snu i jawy nie zabrakło wielebnego, arlekina, chłopców-radarowców, kloszardów, lewaków/prawaków, wędkarzy i kosiarzy, czarnych i tęczowych, odważnych i przestraszonych, czytających i grających… Tylko czasem ziemia się pod nimi usuwa, ale nikt się nigdy w niej nie zapada. Nie wiadomo skąd przychodzą, a zwłaszcza dokąd zmierzają. O taki świąteczny, taki noworoczny korowód, może chciał być narodowy, a może tylko bajkowy, może chciał być postępowy, a może tylko konserwowy. Kto to wie?

***


Jolanta MARCOLLA

Autorka prac z wykorzystaniem fotografii, filmu i video. Studiowała w trybie indywidualnym na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1974 roku.
Współzałożycielka i członek grupy twórczej - Galeria Sztuki Aktualnej, która w składzie: Jolanta Marcolla, Zdzisław Sosnowski, Janusz Haka, Dobrosław Bagiński podejmowała prace nad badaniem przekazu fotograficzno - filmowego, a efektem tych doświadczeń były liczne realizacje z wykorzystaniem tego medium. Galeria Sztuki Aktualnej w latach 1971-1975 zorganizowała i brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych sztuki awangardowej w kraju i za granicą.

Od roku 1975 Jolanta Marcolla podejmuje indywidualną aktywność artystyczną, włączając w krąg swoich dotychczasowych zainteresowań również grafikę książkową, ilustrację i warsztat malarski.

Wiele lat pracuje w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia", który w tym czasie skupiał elitę artystów, zajmujących się ilustracją książkową. Jest autorką ilustracji do kilkudziesięciu książek. W latach 2001 - 2009 prowadziła w Warszawie autorską "Żywą Galerię Obrazów", przekształconą następnie w "Otwartą Pracownię Malarstwa i Portretu". W roku 2015 zakłada własne Wydawnictwo Jedyne Takie i książką pt." Wiedźmy i czarownice czyli oswajanie tajemnicy", rozpoczyna wydawanie autorskich picture-books, adresowanych nie tylko do dzieci.
W 1995 roku otrzymała Nagrodę IBBY za ilustracje do książki Jerzego Niemczuka pt. "Przygody Zuzanki", a w 2002 - wyróżnienie w konkursie Pro Bolognia za ilustracje do książki Antoniego Glińskiego pt. "Bajarz polski".6 grudnia 2016