Wydarzenie

Powrót

Centra i peryferie - dyskusja i koncert

Trzech autorów - trzy punkty widzenia. Gdzie jest centrum, a gdzie peryferie? Jak to widzi węgierska pisarka z Siedmiogrodu, węgierski pisarz ze Słowacji, oraz pisarz opisujący węgierską prowincję? Wieczór literacki z udziałem Háy János, Lajos Grendel i Johanna Bodor prowadzony przez Anna Górecką, połączony z koncertem zespołu @Gourmand (www.gourmandmusic.hu) i występem węgierskich oraz polskich slamerów. Na scenie najlepsi węgierscy slamerzy: Pion István, Simon Márton i Kristóf Horvath!!!

Teksty w tłumaczeniu: Anna Butrym

Johanna Bodor (1965) – węgierska tancerka, choreografka, aktorka. Urodziła się w Klużu (węg. Kolozsvár), w 1985 roku udało jej się wyjechać z Rumunii na Węgry. Tańczyła w słynnym Balecie w Segedynie, następnie w Győr. Grała także w przedstawieniach teatralnych i filmach, a od 1994 r. najbardziej znana jest jako choreografka. Jej debiutująca książka opowiadająca o dzieciństwie i dorastaniu podczas mrocznej dyktatury Ceauşescu pt. „Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem” ukaże się nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Lajos Grendel (1948) – węgierski pisarz, eseista. Urodził się w Levicach (węg. Léva) na Słowacji. W latach 1973 – 1992 pracował w wydawnictwie Madách w Bratysławie, ponadto pełnił funkcję prezesa Słowackiego Pen Clubu oraz Oficyny Kalligram (1993 – 1996). Autor licznych powieści, opowiadań, esejów, a także prac naukowych i historii literatury węgierskiej. Laureat wielu nagród, m. in.: Kossutha, Imre Madácha, Attili Józsefa oraz Tibora Déryego. W Polsce ukazał się zbiór jego opowiadań pt. „Poświęcenie hetmana” (Biuro Literackie, 2014) oraz nowość: „Dzwony Einsteina” (Biuro Literackie, 2016).

János Háy (1960) – poeta, prozaik i dramatopisarz. Absolwent filologii rosyjskiej i historii na Uniwersytecie Segedyńskim, studiował także estetykę na Uniwersytecie Budapeszteńskim. Członek Związku Pisarzy Węgierskich i Towarzystwa Pisarzy Literatury Pięknej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich oraz artystycznych m.in. nagrody Attili Józsefa czy Sándora Máraiego. Jego sztuki teatralne są publikowane i chętnie grane w Polsce (np. „Most nad doliną”). W maju nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się zbiór jego opowiadań pt. „Syn ogrodnika”.

Anna Górecka - wybitna hungarystka i redaktorka "Literatury na Świecie" . Tłumaczka węgierskiej prozy (m.in. I. Szilágyego, I. Kertésza) i poezji (m.in. L. Partiego Nagya).

Wszystko w ramach Warszawskie Targi Książki / Warsaw Book Fair i Roku Kultury Węgierskiej.

21 maja 2016