Wydarzenie

Powrót

Czym jest psychoanaliza? Para mieszana wszystkim dobrze znana?

Forum Polskie Pola Lacanowskiego oraz MiTo zapraszają na wykład „Para mieszana wszystkim dobrze znana? – czyli czego w związku dziewczynki chcą od chłopców, a chłopcy od dziewczynek i dlaczego to nie działa?” Będzie to kolejne spotkanie w ramach cyklu pt. „Czym jest psychoanaliza?”.

Tym razem prelegentem będzie Jan Tkaczow, psychoanalityk lacanowski praktykujący w Warszawie, członek-założyciel Forum Polskiego Pola Lacanowskiego, który w ten sposób zapowiada swoje wystąpienie:

„Wykład będzie krótki, chciałbym żebyśmy potraktowali go jako wstęp do dyskusji, bo przecież gdzie dwóch Polaków, tam trzech ekspertów – a któż z nas nie mienił by się ekspertem od relacji damsko-męskich? Miłości? Seksu? Najpierw musimy odpowiedzieć na pytanie kogo nazywamy chłopcem, a kogo dziewczynką. Jak zapewne Państwo wiecie pytanie o płeć jest tak stare jak sam człowiek – wystarczy przypomnieć sobie perypetie dotyczące kwestii, kto był pierwszą kobietą? Tak więc dziewczyna (histeryczka) – spotyka chłopaka (obsesyjnego). Co się dzieje? Dzieje się problem. Ona udaje, że nie chce, a on udaje, że chce. Dlaczego tak brutalnie się z tym rozprawiam? Ano dlatego, żeby uzmysłowić Państwu wpływ fantazji na postrzeganie rzeczywistości. Miłość romantyczna, komedia romantyczna, miłość dworska, romanse, romantyzm… Czyż to nie funkcjonuje cały czas wokół nas? Czy nie tym – niektórzy, większość z nas - żyjemy? Otóż tak właśnie ma się sprawa z postrzeganiem rzeczywistości przez pryzmat fantazmatu. Czy więc możemy za Jungiem powiedzieć, że istnieje zbiorowa fantazja – fantazja miłości romantycznej? No cóż, niestety nie, chociaż to by nam dużo ułatwiło – do tego stopnia, że rodzaj ludzki przestałby istnieć.”

Wstęp wolny!

13 czerwca 2016