Piotr Seweryn Rosół | Historia miłosna: WG JG SCH AG SOT
Spotkanie z Piotrem Sewerynem Rosołem autorem książki "Genet Gombrowicza. Historia miłosna" (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria)
Poprowadzi Sylwia Chutnik
Fragmenty przeczyta Anna Gorajska
MiTo | 4.06.2016 | 19:00
wydarzenie w ramach WWKK #wwkk2016 #wydarzenie_wwkk2016
wstęp wolny

To jest historia miłosna, i jest to historia, może pierwsza, miłości właściwie pozbawiona. Ekstatyczna i dramatyczna, pełna olśnień i rozczarowań, święta i przeklęta, piękna i obrzydliwa… bogata w sens, który nigdy nie wypowiedział swojego imienia, więc niespełniona, więc pełna zdarzeń niezaistniałych, i przez to jakby niepełna. Historia wyobrażona, historia niemożliwa a jednak historia prawdziwa.
Gombrowicz zakochany? Przecież wielokrotnie mówił, że nie. Uwodzący i uwiedziony – jak najbardziej. Oczarowany, zafascynowany – jasne, że tak. Ale zakochany? Taki oto Gombrowicz, jakiego dotąd nie było, bo w gruncie rzeczy nigdy go nie było. Taki, który już wie, że nie jest sam, że tak obok niego, jak w nim jest jeszcze inny Gombrowicz i że jest nim właśnie Genet.
***
Gombrowicz – Genet. To spotkanie nastąpić musiało, choć nie nastąpiło w rzeczywistości.
Jerzy Jarzębski
Piotr Seweryn Rosół przełamuje ostatnie tabu w twórczym czytaniu Gombrowicza, tym razem naprawdę obnażonego. Ta świetnie napisana książka od pierwszej strony wciąga jak kryminał, którym po części jest.
Agata Bielik-Robson
Oto książka, która pokazuje, że czytanie i pisanie jest w zasadzie formą miłosnego aktu.
Michał Rusinek
Jeśli to jest jego doktorat, to ja okropnie zazdroszczę! Nie tylko ze względu na temat, erudycję, ale i formę – przyjazną i szaloną.
Sylwia Chutnik
***
Piotr Seweryn Rosół (ur. 1981) – literaturoznawca, promotor kultury, współzałożyciel MiTo. Podwójny doktor nauk humanistycznych – Uniwersytet Warszawski, l'Université Paris-Sorbonne (Paris IV). Stypendysta Rządu Francuskiego, Ile-de-France, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uniwersytetów w Moguncji, Bonn, Saarbrücken i Freie Universität Berlin. Laureat II edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald. Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Kontekstach”, „Kresach”, „Twórczości”, a także licznych tomach zbiorowych.