Wydarzenie

Powrót

Czym jest psychoanaliza? Spojrzenie jako obiekt.


Forum Polskie Pola Lacanowskiego oraz MiTo zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”, zatytułowany: spojrzenie jako obiekt.

MiTo | 19.09.2016 | 20:30 - 22.00

Forum Polskie Pola Lacanowskiego oraz MiTo zapraszają na odczyt Joanny Szymańskiej „Ambasadorowie spojrzenia, albo co się dzieje między okiem a obiektem”, w ramach cyklu pt. „Czym jest psychoanaliza?”. Prelegentka tak zapowiada tematykę swojego wystąpienia: "Jacques Lacan zobaczył w spojrzeniu obiekt na tyle szczególny, że poszerzył freudowską grupę obiektów popędowych właśnie o spojrzenie, wyróżniając popęd skopiczny. Kwestii spojrzenia poświęcona jest między innymi druga część XI seminarium Lacana, pt. „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”, zatytułowana „Spojrzenie jako obiekt małe a”. Namysł Lacana nad zmysłem wzroku i popędem spojrzenia z pewnością rzuca nowe światło na naszą kulturę, rozkoszującą się patrzeniem i pławiącą w obrazach, mimo, że ostrze tego namysłu dotyka przede wszystkim jednostkowej, podmiotowej relacji ze spojrzeniem.


Przyjąwszy za punkt odniesienia obraz Hansa Holbeina „Ambasadorowie”, na który zwrócił uwagę Lacan w swoim wykładzie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest spojrzenie i w jaki sposób jest ono dla podmiotu obiektem w ogóle, a obiektem pragnienia w szczególności."


Joanna Szymańska, praktykuje psychoanalizę lacanowską w Warszawie; jest członkiem założycielem FPPL.


Wstęp wolny!

19 września 2016