Wydarzenie

Powrót

Exilium - wystawa fotograficzna Marty BogdańskiejExilium | Marta Bogdańska
Otwarcie: MiTo | 23.01.2017 | 18:00
Wystawa czynna do 6.02.2017
Debata: MiTo | 6.02.2017 | 18:00
wstęp wolny

„Tworząc Exilium nie chciałam uprzedmiotawiać bohaterów zamykając ich życia w tabelach danych, stosach dokumentów, milionach raportów. Jako istoty ludzkie, jak powiedziałby Jean-Paul Sartre, mamy skłonność do uprzedmiotawiania innych. Musimy częściej zdawać sobie sprawę z tego, że sam akt opowiadania o innej osobie może stać się krzywdzący i uprzedmiotawiający. Starałam się przekazać ten ułamek opowieści, której wiele osób nie chce znać. Jednak, moim zdaniem, tylko nasza umiejętność słuchania, może uratować nas przed zalewem często mylnych, populistycznych lub wręcz fałszywych stwierdzeń na temat uchodźców.” Marta Bogdańska

Projekt stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. Fotografka odwiedziła emigrantów syryjskich, którzy uciekli przed konfliktem wojennym do Libanu, by uwiecznić to, co udało im się zabrać ze sobą z domu rodzinnego. Pytanie o przedmiot pozwala poznać historię tych osób uwzględniając ich jednostkowość i indywidualne doświadczenie. Powstały zbiór 30 portretów zaprasza do refleksji nad problematyką migracji, jej przyczyną i naszą odpowiedzią na związane z nią globalne wyzwania.

***

6 lutego odbędzie się spotkanie z autorką zdjęć oraz zaproszonymi gośćmi. Rozmówcy nawiążą zarówno do kryzysu humanitarnego jak i do napięć społecznych w Europie, rosnącej ksenofobii i nacjonalizmu. Dyskusja poruszy kwestie odpowiedzialności elit politycznych, społeczeństwa obywatelskiego, mediów, za wypracowywanie długofalowych rozwiązań kryzysu migracyjnego, upowszechnianie ich w debacie publicznej oraz ochronę i poszanowanie praw człowieka; a także kwestię wpływu każdego z nas na ten proces.

Projekt został zrealizowany we współpracy z biurami Fundacji im. Heinricha Bölla w Bejrucie i Warszawie w 2015 roku.

★ MARTA BOGDAŃSKA ★ fotografka, kuratorka, autorka filmów eksperymentalnych. Mieszka i realizuje projekty między Warszawą a Bejrutem. Współpracowała z Danish Refugee Council Lebanon jako producentka i realizatorka materiałów audiowizualnych i fotograficznych. Zrealizowała "Exilium. Show Us the Way to Bitter Exile" (2015) oraz "Mixed Feelings: Portraits of Race in an Intimate Space", który wykorzystując fotografię, archiwa prywatne, wywiady, publiczne wydarzenia itp. Zajmowała się problemem rasizmu i dyskryminacji w Libanie (2012-2015). Jako operatorka współpracowała przy dokumencie "Landminds", nakręconym w Bejrucie (2014), fotografka w projekcie "Fantazje podróżne. Liban (2010-2011); kuratorka projektu "Miasta Feniksy. Wystawy i warsztaty w Warszawie i w Bejrucie" (2009-2010). Pracowała jako producent w międzynarodowej agencji medialnej Transterra Media w Bejrucie. Publikuje zdjęcia i materiały w międzynarodowych mediach.

23 stycznia 2017