Wydarzenie

Powrót

Finisaż wystawy Exilium - spotkanie z autorką i gośćmiFinisaż wystawy Exilium | Marta Bogdańska
Debata: MiTo | 6.02.2017 | 18:00
wstęp wolny

***

6 lutego na zakończenie wystawy, zapraszamy na spotkanie z autorką zdjęć oraz zaproszonymi gośćmi: - dr Wojciechem Wilkiem, szefem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, organizacji, która realizuje projekt pomocowy w północnym Libanie; uczestnikiem kilkunastu międzynarodowych działań w odpowiedzi na kryzysy humanitarne; - Rafałem Kostrzyńskim, przedstawicielem polskiego Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Rozmowę poprowadzi dr Anna Cieślewska, pracownik Zakładu Iranistyki UJ, współpracująca z organizacjami pozarządowymi na obszarze post - radzieckim i w Polsce, badaczka Azji Centralnej.

Dyskusja stanowić ma element debaty społecznej dotyczącej ochrony i poszanowania praw człowieka; a także kwestii wpływu każdego z nas na ten proces. Marta Bogdańska opowie o procesie tworzenia projektu fotograficznego w Libanie, rozmowach z bohaterami swoich zdjęć i o bieżącej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Nasi goście opowiedzą o działaniach pomocowych w różnych częściach świata, zasadach i formach wsparcia osób, które były zmuszone opuścić swój kraj; nawiążą zarówno do kryzysu humanitarnego jak i do napięć społecznych w Europie.

Zapraszamy Was do rozmowy!

***

Projekt "Exilium - wskażcie nam drogę do gorzkiego wygnania" stanowi próbę spojrzenia na los uchodźców i uchodźczyń przez pryzmat losu pojedynczej osoby. Marta Bogdańska, autorka zdjęć, odwiedziła emigrantów syryjskich, którzy uciekli przed konfliktem wojennym do Libanu, by uwiecznić to, co udało im się zabrać ze sobą z domu rodzinnego. Pytanie o przedmiot pozwala poznać historię tych osób uwzględniając ich jednostkowość i indywidualne doświadczenie. Ich portrety wywołują refleksję nad problematyką migracji, jej przyczyną i naszą odpowiedzią na związane z nią globalne wyzwania.

Projekt został zrealizowany we współpracy z biurami Fundacji im. Heinricha Bölla w Bejrucie i Warszawie w 2015 roku.

★ MARTA BOGDAŃSKA ★ fotografka, kuratorka, autorka filmów eksperymentalnych. Mieszka i realizuje projekty między Warszawą a Bejrutem. Współpracowała z Danish Refugee Council Lebanon jako producentka i realizatorka materiałów audiowizualnych i fotograficznych. Zrealizowała "Exilium. Show Us the Way to Bitter Exile" (2015) oraz "Mixed Feelings: Portraits of Race in an Intimate Space", który wykorzystując fotografię, archiwa prywatne, wywiady, publiczne wydarzenia itp. Zajmowała się problemem rasizmu i dyskryminacji w Libanie (2012-2015). Jako operatorka współpracowała przy dokumencie "Landminds", nakręconym w Bejrucie (2014), fotografka w projekcie "Fantazje podróżne. Liban (2010-2011); kuratorka projektu "Miasta Feniksy. Wystawy i warsztaty w Warszawie i w Bejrucie" (2009-2010). Pracowała jako producent w międzynarodowej agencji medialnej Transterra Media w Bejrucie. Publikuje zdjęcia i materiały w międzynarodowych mediach.

***

6 lutego 2017