Wydarzenie

Powrót

Dawid MAJGAT I Gold'n'FishDawid MAJGAT | Gold’n’Fish
MiTo | 27.03 - 8.05.2017
Otwarcie: Poniedziałek | 27.03.2017 | 19:00
wstęp wolny

***

27 marca MiTo odwiedzi ambasador Republiki Y Dawid MAJGAT, przywożąc ze sobą bogatą kolekcję malarstwa portretowego z tej tajemniczej krainy. Obrazy na płótnach zostaną z nami do maja.

Jak w każdym społeczeństwie również w Republice Y istnieje piramida społeczna i dwie odwiecznie zależne od siebie klasy obywateli. Wyższa klasa arystokratyczna i niższa klasa robotnicza. Jako, że w państwie tym nic nie jest do końca pewne, a rzeczywistość dostosowuje się często do sytuacji, to każdy obywatel oprócz roli szlacheckiej posiada swoje alter ego w roli "working class hero".

Kanon malarstwa portretowego Republiki Y kształtował się przez wieki i jak na państwo kolonialne przystało, zaobserwować możemy w tej szkole wpływy światowych wielkich mistrzów takich jak... Vincent Van Gogh, Diego Rivera, John Hubbard, Edouard Manet, Edgar Degas, Bartolomé Esteban Murillo, Rembrandt van Rijn, Duane Hanson, Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski czy Wojciech Weiss. Ogromny wpływ na rozwój portretu arystokratycznego z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn miał również polski portret szlachecki. Kanon portretowy Republiki Y wykształcił unikalny sposób oprawiania obrazów, otóż rama jest tutaj integralną częścią obrazu, namalowana przez artystę podobnie jak cała reszta kompozycji i ten właśnie minimalistyczny realizm idealnie zamyka kompozycje świata, gdzie 2D żyje integralnie z 3D.

Seria Gold'n'Fish zbiera kanon najwybitniejszego malarstwa portretowego Republiki Y w jednym miejscu i potwierdza że punkt patrzenia zależy jedynie od punktu siedzenia.

***

Republic Y

Republika Y to koncepcja kolonialnego państwa, w którym obywatele są potworami. Absurdalny świat działający jak sandbox, dający swobodę poruszania się w multi-mediach takich jak malarstwo, ilustracja, design, rzeźba, animacja, film, gaming czy literatura. Jest to rzeczywistość odwrócona w krzywym zwierciadle pozwalająca w swobodny sposób komentować i odnosić się do codzienności, kultury popularnej, tradycji, historii, polityki i odwiecznych wartości. Każdy człowiek skrywa w sobie potwory, dlatego spoiwem całej koncepcji jest Monst-art'owa estetyka i kolonialne państwo. Kolonialne, czyli poddane wielowarstwową ilością wpływów o niestabilnej, różnorodnej i zmiennej tożsamości.

Dawid MAJGAT

Ambasador Republiki Y, którego głównym celem jest propagowanie kultury tego państwa za pomocą sztuki wizualnej. Dlatego specjalizuje się w malarstwie, ilustracji, grafice warsztatowej, designie, street arcie i nowoczesnych formach komunikacji. Jest nieposkromionym kreatorem potworów, wielbicielem organicznego odręcznego gestu, ekspresji, koloru i formy jako międzynarodowego kodu informacyjnego. Tworzy projekty pełne absurdu, nawiązujące do codzienności, historii, pop-kultury, folku, gier wideo, kreskówek oraz kultur plemiennych.

Urodził się w Gorzowie Wielkopolskim w roku 1990, gdzie ukończył liceum plastyczne. W 2015 roku ukończył studia magisterskie grafiki warsztatowej/projektowej w pracowni Litografii pod nadzorem prof. Piotra Gojowego i dr. Tomasza Barczyka na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, otrzymując medal Tymona Niesiołowskiego za Najlepszy Dyplom Artystyczny 2015 roku pt. "Płynie rzeka Ebola".

Obecnie tworzy i mieszka w Warszawie

***

Sprzedaż i Konsultacja:

Anna Baca
anna.baca@mito.art.pl
607 762 580

MiTo art.café.books
Waryńskiego 28 | Metro Politechnika
22 629 08 15
www.mito.art.pl

27 marca 2017